Frýdlant – Czechy

dsc07584
Frýdlant – Ratusz

Miasto liczące siedem tysięcy mieszkańców, o bogatej historii, rozciąga się po obu brzegach rzeki Smĕdá (Witka) u podnóża Gór Izerskich, w pobliżu granicy z Polską i Niemcami. Początki osadnictwa sięgają tu XIII w, a pierwsze wzmianki o grodzie pochodzą z 1278 roku. Na XIII w datowany jest też zamek górujący nad miastem. Historia miasta związana jest z rodami Bibersztejnów i Redernów, którym w początkowym okresie Frýdlant zawdzięczał rozwój. Podczas wojny trzydziestoletniej gród przeszedł w ręce Albrechta Waldsteina, który uważany jest za największą osobowość miasta. Następnymi właścicielami aż do 1945 roku był ród Gallasów. Frýdlant może poszczycić się wieloma zabytkami a starówkę miasta ustanowiono Miejską Strefą Zabytkową – rynek z zabytkowymi kamienicami, kościół dekanacki  pw. Znalezienia Św. Krzyża z unikatowym grobowcem Redernów, Kolumna Maryjna. Warto odwiedzić też Špitálek, w budynku dawnego szpitala mieszczańskiego założonego w 1561 roku dziś mieści się stała ekspozycja poświęcona historycznemu rozwojowi miasta Frýdlant. Unikatowe było odkrycie fundamentów średniowiecznego pieca chlebowego z XVI wieku, na dziedzińcu muzeum zbudowano jego czynną replikę.

dsc07568
Rynek w Frýdlancie

Ratusz mieści się w neorenesansowym budynku zbudowanym w latach 1893-96, który góruje nad miejską starówką. W głównej sali znajduje się Sala Ślubów z trzyczęściowym oknem witrażowym oraz zabytkowymi oryginalnymi meblami. Ratusz ma narożną wieżę o wysokości 48 m, w której znajduje się mechanizm zegarowy oraz galeria widokowa dostępna dla zwiedzających. Co godzinę ze szczytu wieży rozbrzmiewa hejnał z różnymi melodiami. Frýdlant może poszczycić się też mechaniczną szopką umieszczoną w domu przysłupowym z wyjątkowo zachowanym dawnym mechanizmem, wykonanym przez twórcę szopki. Autor Gustav Simon budował ją przez 60 lat. Na powierzchni o wymiarach 4 x 2 m umieścił 130 ruchomych i 50 statycznych figur. Muzeum Miejskie w Frýdlancie mieści się na drugim piętrze neorenesansowego ratusza. Założone było w 1893 roku przez radnego i mistrza garncarskiego Juliusza Krausa. Na ekspozycji prezentowana jest historia, kultura, przyroda oraz życie społeczne w Frýdlancie.

dsc07598_fhdr
Zamek i pałac Frýdlant

Najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem w mieście jest zamek i pałac Frýdlant. Historia zamku rozpoczęła się w XIII wieku. Dużą rolę w jego historii odegrał Albrecht Wallenstein, wyrazista postać z okresu wojny trzydziestoletniej. Dziś na jego cześć odbywa się tu Święto Wallensteina. Impreza w stylu historycznym odbywa się w każdym nie parzystym roku, w trzeci weekend maja. Tradycję święta wznowiono w 1994 roku. W sobotę i niedzielę Frýdlant tętni życiem rzemieślniczego jarmarku, któremu towarzyszy bogaty program kulturalny oraz inscenizacja bitwy wojsk Wallensteina ze Szwedami. Na zakończenie sobotniego dnia odbywa się parada z pochodniami i pokaz sztucznych ogni. Dziś w pałacu można obejrzeć  zbiory porcelany i szkła, mebli i wyposażenia pałacowego, broni. Znajduje się tu także galeria obrazów malarzy okresu baroku oraz wyjątkowa kolekcja fajek. Frýdlant warto też odwiedzić w ostatnią sobotę przed Świętami Wielkanocnymi, odbywa się tu wtedy Jarmark Wielkanocny, a w trzecim tygodniu sierpnia miasto zaprasza na Warsztaty Jazzowe. Ponadto w drugi weekend września impreza „Zioła na przestrzeni wieków”, w pierwszy piątek listopada Święto Marcińskie a w pierwszą niedzielę adwentową – Frýdlancki Adwent.

GPS: 50.921550, 15.078936

GALERIA ZDJĘĆ – Frýdlant

No votes yet.
Please wait...