Teplické skály

dsc00758
Podejście do Zamku Strzemię

Położone w czeskiej części Gór Stołowych (czes. Broumovska vrchovina) w pobliżu miasta Teplice nad Metują Teplické skály, to jedna z największych atrakcji górskich naszych południowych sąsiadów. Jest to po  Adrszpaskich Skałach najbardziej popularne skale miasto w Czechach. Adršpašsko-teplické skály należą  do rezerwatu przyrody o nazwie „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”.  Skalne labirynty wraz z całym masywem zbudowane są z górnokredowych piaskowców ciosowych, leżących prawie poziomo. Teplické skalní město położone jest w południowej części masywu i zajmuje powierzchnię ok. 1800 ha. Na turystów czeka tu 6 kilometrowa, okrężna znakowana trasa, na której przebycie trzeba sobie zarezerwować około 6 godzin.

dsc08950
Teplické skalní město

Na trasie znajdziemy wiele tablic informacyjnych, z których dowiemy się o historii i walorach przyrodniczych tego miejsca, a także poznamy nazwy najbardziej charakterystycznych wychodni skalnych. Najbardziej znaną tutaj skałą jest Skalna Korona, która jest zarazem logiem skalnego miasta, oprócz niej znajdziemy inne ciekawe nazwy jak: Wykałaczka Karkonosza, Odyniec i Pies, Wieża Strażnicza, Głowę Konia, Topór Rzeźniczy, Kaptur Kata i wiele innych, które poznacie wędrując  tutejszymi labiryntami.  Najbardziej mrocznym i najzimniejszym miejscem Teplickich skał jest Sybir, skały są tu tak wysokie i blisko siebie, że nie dociera tu prawie słońce. Panująca tu wilgoć sprzyja rosnącym tu mchom i paprocią.

dsc00646
W skalnych labiryntach

Oprócz skalnych labiryntów znajdziemy tu też ruiny Zamku Strzemię (Střmen), choć jest to bardziej miejsce po zamku niż ruiny, bo z murów prawie nic tu nie zostało. Warto jednak tu wejść choć by dla wspaniałych widoków roztaczających się z najwyższego punktu. By tu się dostać trzeba najpierw pokonać długie metalowe schody a potem prawie pionowe eksponowane drabinki, które mogą trochę podnieść adrenalinę osobą mającym lęk wysokości.  Zamek Strzemię był zamkiem strażniczym, który powstał prawdopodobnie na przestrzeni XIII -XV wieku, a zniszczony został podczas wojen husyckich. Wstęp do Teplickiego Skalnego Miasta jest płatny, Adršpašské, jak i Teplické skalý są połączone szlakiem turystycznym i bilet pozwala na zwiedzenie obu atrakcji na raz, ale jest to już wyzwanie dla bardziej wytrwałych wędrowców. Mniej wprawni turyści Adrszpaskie Skały mogą zwiedzić podczas następnej wycieczki. Obie atrakcje są bardzo popularne również wśród polskich turystów, bo znajdują się kilka kilometrów od naszej południowej granicy. Wybierają się w to miejsce w gorącym sezonie turystycznym należy się liczyć z kolejkami i tłumami turystów.

GPS: 50.59482, 16.14732

GALERIA ZDJĘĆ – Teplické skály

No votes yet.
Please wait...