Jawor

Jawor położony jest na skraju Gór Kaczawskich, na Równinie Jaworskiej, będącej częścią Równiny Chojnowskiej. Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwy drzewa. Nie wiadomo dokładnie, kiedy miejscowość powstała, pierwsza wzmianka o Jaworze pochodzi z 1008 roku. Nie wiadomo też dokładnie, kiedy Jawor otrzymał prawa miejskie, gdyż nie zachował się akt lokacyjny. Miasteczko choć trochę zaniedbane, może poszczycić się wieloma zabytkami.

Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem jest ewangelicki Kościół Pokoju. Jest to budowla konstrukcji szachulcowej z lat 1654–1656. Ważnym zabytkiem jest też zamek piastowski wzniesiony około 1224 r. Ponadto uwagę przykuwa ratusz z wieżą, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z 1373 roku. Zachowały się tu też spore fragmenty Murów miejskich z XIV-XV wieku, oraz brama strzegomska z XIV-XV wieku.

Wokół rynku znajdziemy wiele ciekawych i zabytkowych kamienic. W Jaworze znajdziemy jeszcze kilka zabytkowych świątyń. Warto zobaczyć kościół parafialny pw. św. Marcina, jest to gotycka budowla z XIII wieku. Kościół pw. św. Barbary z XV wieku, oraz kościół klasztorny beginek – obecnie zbór zielonoświątkowców z połowy XVIII wieku. Jest tu też zespół klasztorny oo. bernardynów, obecnie muzeum, oraz kaplica pw. św. Wojciecha zaadaptowana z dawniej synagogi z XIV wieku.

GPS: 51.05064, 16.19346

Zobacz na mapie Jawor

No votes yet.
Please wait...