Pałac Bobrów

Położony w tzw. Dolinie Pałaców i Ogrodów, czyli w Kotlinie Jeleniogórskiej, na skraju Rudaw Janowickich pałac został wybudowany na przełomie XVI/XVII. Jego właścicielem był wtedy Nickel von Zedlitz. Ale pałac nie był pierwszym obiektem w tym miejscu, gdyż w 1450 roku wzniesiono tu budowlę obronną, która strzegła przeprawy przez rzekę Bóbr.

Nie ma żadnych pewnych źródeł, czy był to zamek, czy tylko wieża strażnicza. W XV wieku jeszcze przed powstaniem obecnego pałacu miejsce to należało do rodziny Schaffgotschów. Wracając do obecnego pałacu, to Nickel von Zedlitz w XVII wieku rozbudował jeszcze pałac, po czym rezydencja jeszcze kilkukrotnie zmieniała właścicieli. Kolejną większą przebudowę pałacu przeprowadził Hans Rudolf von Decker pod koniec XIX wieku i był właścicielem pałacu do wybuchu II wojny światowej.

Podczas wojny obiekt zajmowało wojsko niemieckie, a po wyzwoleniu radzieckie, które urządziło tu ośrodek dla uchodźców komunistycznych z Grecji. Potem było już jak za komuny, czyli poprawczak, ośrodek kolonijny, PGR aż w końcu lat 60 zabytek opuszczono i zaczął popadać w ruinę. Obecnie jest własnością prywatną i choć widać jakieś próby remontu, to jego kondycja nie wygląda najlepiej. Brama wjazdowa jest zamknięta, więc obiekt można tylko podziwiać zza ogrodzenia.

GPS: 50.87047, 15.83064

No votes yet.
Please wait...