Firstensteinbruch Königshain

Kamieniołom Königshain położony jest w Górach Königshain, powyżej miejscowości o tej samej nazwie, niedaleko polskiej granicy, tuż przy niemieckim odcinku autostrady A4. Najwyższym szczytem Gór Königshain jest Hochstein osiągający 406 m n.p.m. To właśnie na jego zboczach powstał kamieniołom granitu liczący sobie 200 lat. Wyrobisko jak i całe góry Königshain są chronionym obszarem krajobrazowym od 1974 roku.

Kamieniołom składa się z kilku zbiorników. Dwa z nich, główny (głębszy) i mniejszy, połączone są one ze sobą wąskim przesmykiem skalnym. Miejsce jest bardzo urokliwe i widokowe, a wokół wyrobisk poprowadzono ścieżki i przygotowano punkty widokowe. We wschodniej części kamieniołomu urządzono nawet niewielki skansen. Przejrzysta woda sprawia, że Kamieniołom Königshain jest też atrakcją dla nurków, nurkowanie jest tu możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu w Tauchclub Görlitz.

Wielki zbiornik liczy sobie 33 m głębokości i pod wodą znajdziemy domek pompowni, stary motocykl, wciągnik i kabinę ciężarówki. Mniejszy kryje wyciągnik i stary podwodny las. Pozostałe są mało przejrzyste i nie bardzo nadają się do nurkowania. Zwiedzanie terenu jest darmowe, ale nie dojedziemy tu samochodem, dla turystów urządzono dwa darmowe parkingi, pierwszy znajduje się na peryferiach wioski – 51.18908, 14.84604, drugi jest powyżej wioski przy drodze w miejscu – 51.193958, 14.853557.

GPS: 51.19372, 14.8463

No votes yet.
Please wait...