Kopalnia łupków kwarcytowych Jegłowa w Krzywinie

dsc09050
Stare wyrobisko

Położony w paśmie Wzgórz Strzelińskich kamieniołom łupków kwarcytowych może być ciekawym wariantem wycieczki nie tylko dla geologów. Jest to jedyne takie udokumentowane stanowisko w Polsce, a nawet ponoć w Europie. Kamieniołom uruchomiono już w 1854 roku, pomiędzy miejscowościami Krzywina i Jagłowa. W wyrobiskach wydobywane są głównie łupki kwarcowe, ale można też tu znaleźć kryształ górski. Istnieją przesłanki, że kryształy górskie z tutejszych wyrobisk używane były do wyrobu ozdób już w czasach prehistorycznych.

Intensywna eksploatację tego surowca do wyrobów artystycznych prowadzono tu od połowy XVII w. do roku 1794 r. Ławice łupku nachylone pod kątem 30° mają zmienną grubość od 1,5 do 20 m. Z łupków wytwarzano okładziny do pieców hutniczych, gdyż jest odporny na wysokie temperatury, ale bardziej znany jest jako ozdobny materiał do wykańczania elewacji budynków, oraz jako kamienie ozdobne do ogrodów. Łupek, jak nazwa wskazuje jest łatwy w obróbce, stąd jego szerokie zastosowania.

dsc09132
Wyrobisko obecnie ekspoatowane

Kopalnia przez pewien czas nie była użytkowana i dostęp do niej nie stwarzał problemów. Obecnie złoże eksploatuje firma Quartz System, ale z początkiem 2017 roku nie mieliśmy problemu by obejść stare wyrobisko i zajrzeć do starych pomieszczeń kopalnianych. W okolice starego wyrobiska z Krzywiny prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne – żółty i niebieski. Do samych wyrobisk trzeba już dojść nie znakowanymi ścieżkami. Stary kamieniołom zalany jest wodą, a nad jej brzeg można zejść jarem w zachodniej części wyrobiska.

GPS: 50.71815, 17.1503

GALERIA ZDJĘĆ – Kopalnia łupków kwarcytowych Jegłowa w Krzywinie

No votes yet.
Please wait...