Jetřichovické stěny – Czeska Szwajcaria

Jetřichovice to niewielka miejscowość letniskowa w północnych Czechach, położona na wysokości 234 metrów n.p.m. Natomiast Jetřichovické stěny, to jedno z ciekawszych miejsc w południowo-wschodniej części obszaru Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Obszar ten pokrywa zespół formacji skalnych i znajdziemy go na północ od miejscowości Jetřichovice. Teren ten należy do części Wyżyny Dieczyńskiej i krainy geograficznej Łabskie Piaskowce. Jetřichovické stěny zbudowane są ze skał osadowych piaskowców oraz margli, skał ilasto-wapiennych, ułożone na przemian jedne na drugich.

Na przestrzeni wieków procesy erozyjne utworzyły tu liczne skalne ciekawe formy. Składają się na nie słupy, wieże, ściany, jary, wąwozy, kaniony i wąskie korytarze. Tutejsze piaskowcowe wychodnie osiągają do wysokość do 490 m n.p.m. Przez najciekawsze zakamarki poprowadzono szlak turystyczny. Na trasie znajdziemy też sporo na nim miejsc widokowych. Najciekawszy z nich to Mariina Vyhlidka z drewnianą altaną na skale o wysokości 447 m n.p.m. Kolejna Vyhlidka Rudolfův kámen znajduje się na skale wysokiej na 484 metry. Do niektórych punktów widokowych trzeba dojść po drabinkach i pomostach. Jeżeli ktoś ma lęk wysokości, to warto go przezwyciężyć, bo widoki zapierają dech w piersiach.

Możemy też tu zobaczyć ruiny zamku Falkenštejn czy pozostałości warowni Šaunštejn. Na wycieczkę warto zarezerwować sobie kilka godzin, bo jest tu co oglądać. A widokowe miejsca zachęcają do dłuższego odpoczynku.

GPS: 50.85369, 14.39878

No votes yet.
Please wait...