Zlatý Chlum – Jeseníky

Zlatý Chlum, to chętnie odwiedzany przez turystów szczyt w czeskich Jeseníkach. Złoty Pagórek, bo tak brzmi nazwa tego miejsca po Polsku wieńczy zabytkowa kamienna wieża widokowa. Liczy sobie ona 26 metrów wysokości, a by dostać się na jej taras widokowy, musimy jeszcze pokonać 145 stopni schodów. Sama góra też jest dosyć wysoka, bo wznosi się na 875 m n.p.m., tak więc z wieży możemy podziwiać piękne panoramy. Zobaczymy stąd: Jezioro Otmuchowskie w Polsce, na południu całe pasmo górskie Hrubého Jesionika od Pradědu po Šerák. Natomiast widok na zachód obejmuje Králický Sněžník i Rychlebské hory.

Wieża widokowa powstała z inicjatywy Vinzenze Priessnitze w 1898 roku i rok później udostępniono ją turystom. W 1902 roku obok kamiennej wieży wybudowano chatę turystyczną, która w 1955 roku spłonęła, jednak kilka lat później odbudowano ją. Wieża widokowa czynna jest cały rok w godzina 10-18, wejście jest odpłatne i w 2018 roku wynosiło 20 CZK, dzieci do 15 lat 50% ceny.

Zlatý Chlum jest też dosyć łatwo dostępny,oprócz licznych znakowanych szlaków pieszych możemy też w pobliże szczytu podjechać samochodem. Parking urządzono obok schroniska Čertovy kameny, stąd na Zlatý Chlum to już tylko lekki spacer. Za schroniskiem warto też wejść na Čertovy kameny, ale tą atrakcję opiszę w kolejnych wpisach.

GPS: 50.23795, 17.23746

No votes yet.
Please wait...