Biskupia Kopa

Biskupia Kopa od wieków była górą graniczną. Już od 1229 roku oddzielała ona biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, a obecnie przebiega przez nią granica Polski i Czech. Szczyt osiąga wysokość 890 m n.p.m. i jest uważany za najwyższy szczyt Gór Opawskich, po stronie czeskiej jest częścią gór – Rychlebské hory.

Wierzchołek Biskupiej Kopy wieńczy 18 m, zabytkowa wieża widokowa z 1898 r. Choć najwyższy punkt góry oraz sama wieża znajduje się po stronie czeskiej, to mimo to Biskupia Kopa zaliczana jest do Korony Gór Polski. Wstęp na wieżę jest płatny, a tuż przy niej znajdziemy czeski kiosk turystyczny w którym możemy kupić coś na ząb, do picia (czeskie piwo również), oraz pamiątki (można płacić złotówkami).

Zorganizowano tu też ławy piknikowe, z miejscem na ognisko, więc warto ze sobą zabrać jakieś kiełbaski do piwa. Wycieczka na Biskupią Kopę nie jest jakimś wielkim wyzwaniem, prowadzą tu aż cztery znakowane szlaki turystyczne, po dwa z każdego kraju, dwie ścieżki przyrodnicze i trasa rowerowa. Zdjęcia zamieszczone w artykule przedstawiają podejście od strony czeskiej. Również po stronie czeskiej znajdziemy też wygodny, darmowy parking.

GPS: 50.25668, 17.42873

No votes yet.
Please wait...