Zamek Chojnik – Karkonosze

dsc07731
Panorama z Zamku Chojnik

Nieopodal Jeleniej Góry, na szczycie Chojnik, na wysokości 627 m n.p.m. wznoszą się ruiny zamku, którego nazwa wzięła się od nazwy szczytu. Zarówno nazwa zamku jak i szczytu wywodzi się od „choiny” która porastała górę. Murowany zamek został tu wzniesiony na skraju 150 metrowego urwiska opadającego do tzw Piekielnej Doliny w 50 latach XIV wieku. Kiedy w XVI wieku okolicy zagrażały odziały tureckie zamek otoczono murami i zmodernizowano go, by lepiej spełniał warunki obronne. Mury obronne nie uchroniły jednak zamku przed siłami natury i tak w 1675 r., w czasie burzy po trafieniu przez piorun wybuchł pożar, który strawił górny zamek i zwieńczenie wieży.

W skład Zamku Chojnik wchodzi zamek dolny, średni i górny, oraz otaczające go fortyfikację. Zarówno wieża jak i baszta posadowione są na zamku dolnym, swoje miejsce znalazły tu też budynki mieszkalne i gospodarcze. Centralną część zamku średniego zajmuje pręgierz, znajdowało się też tu pomieszczenie sądu, kuchnia, zbiornik na wodę i mieszkania załogi. Na zamku górnym królował pałac i kaplica zamkowa.

dsc07673
Zamek Chojnik

Zamek Chojnik już w 1822 roku stał się atrakcją turystyczną chętnie odwiedzaną przez kuracjuszy z pobliskich Cieplic. Można tu było wynająć wtedy przewodnika a nawet tragarza. Na terenie zamczyska zdziałała gospoda i schronisko turystyczne. Wybudowano również schody na wieżę by turyści mieli jeszcze ładniejszy widok na okolicę. Działalność obiektu przerwała II wojna światowa, ale w 1945 roku ponownie otwarto ruiny do zwiedzania i uruchomiono schronisko. Jednak całość była w tak fatalnym stanie, że z powodu groźby zawalenia w 1963 roku zamek zamknięto dla zwiedzających. Ponownie swoje podwoje zamek otworzył po 10 letnim remoncie, a schronisko zaczęło funkcjonować dwa lata później. Kolejny, niewielki remont zamek przeszedł w latach 80 XX wieku. Od 1993 roku zamek jest pod opieką Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które przejęło organizację największego w Polsce turnieju kuszniczego „O Złoty Bełt Zamku Chojnik”, który odbywał się tutaj od 1991 roku.

Do zamku z Sobieszowa możemy dojść na kilka sposobów znakowanymi szlakami, sprawia to, że możemy wejść inną trasą a zejść też inną. Zwiedzanie zamku jest odpłatne, a w godzinach otwarcia można posilić się w tutejszej karczmie. Należy pamiętać, że ostatnie wejście na zamek jest pół godziny przed zamknięciem. Godziny otwarcia podajemy za oficjalną stroną obiektu.

styczeń – marzec 10:00 – 16:00 nieczynne 1 stycznia oraz w poniedziałki
kwiecień – czerwiec 10:00 – 17:00
lipiec – sierpień 10:00 – 18:00
wrzesień – październik 10:00 – 17:00 pierwszy poniedziałek września zwiedzanie za darmo
listopad – grudzień 10:00 – 16:00 nieczynne w poniedziałki i 24,25 grudnia.

GPS: 50.8338, 15.64423

GALERIA ZDJĘĆ – Zamek Chojnik

WordPress Image Gallery Plugin
No votes yet.
Please wait...