Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Położona na granicy Gór Sowich i Bardzkich Twierdza Srebrna Góra, to największa tego typu budowla górska w Europie. Powstanie twierdzy datuje się na lata 1765 – 1777, należała ona do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Zbudowano ją według projektu pruskiego inżyniera Ludwika Wilhelma Regelera, w późniejszych latach zmodyfikował ją król Fryderyk Wielki. Twierdza powstała w celu umocnienia granic nowo zdobytej prowincji i miała za zadanie uszczelnić pasmo Sudetów, które chroniły już twierdze w Świdnicy, Kłodzku i Nysie.

Twierdza składała się z sześciu fortów oraz kilku bastionów. Środkową część fortyfikacji stanowił donżon, który podczas ataku był ostatnim punktem oporu twierdzy. Dla zabezpieczenia twierdzy wybudowano ogromne magazyny, zbrojownie i studnię z wodą, na trzech kondygnacjach rozmieszczono 151 kazamat, do których prowadzi osiem bram. Oprócz tego fort posiadał szpital, więzienie, kaplicę, piekarnię, różnorakie warsztaty, prochownie a nawet browar. To wszystko sprawiało, że 3756 żołnierzy mogło się tu bronić podczas oblężenia nawet pięć miesięcy. Stworzono też dla nich zapasy amunicji, żywności i opału, a do obrony służyło 264 dział i moździerzy.

Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra

Przy budowie kompleksu pracowało nawet 4,5 tys. robotników, a prace trwały 12 lat i kosztowały 1 668 000 talarów. Lata świetności twierdzy skończyły się w 1800 roku, kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II. Twierdza w latach 1806 – 1807 była oblegana przez wojska napoleońskie. Zdobyli ją szturmem Bawarczycy i Wirtemberczycy. W późniejszych latach twierdza służyła jako więzienie, a potem jako poligon doświadczalny dla wojska. Już przed pierwszą wojną światową Srebrnogórska Twierdza stała się atrakcją turystyczną, by ułatwić do niej dostęp powstała nawet kolej zębata, którą można było się dostać na Przełęcz Srebrną. Po pierwszej wojnie działała tu już nawet restauracja „Donjon”. Rozwój turystyki przerwała II wojna światowa i twierdzę zamieniono w karny obóz jeniecki.

Lata powojenne też nie były łaskawe dla twierdzy. Najpierw została złupiona przez wojska radzieckie a następnie zdewastowana przez okoliczną ludność. Gospodarza znalazła dopiero w 1965 roku, PTTK i Komenda Dolnośląskiej Chorągwi ZHP uprzątnęła teren, a kilka lat później otwarto tu muzeum ciężkiej broni palnej. W 2004 roku Twierdza Srebrnogórska została uznana za pomnik historii, a obecnie jest udostępniona do zwiedzania. Wejście na teren obiektu jest odpłatne, zewnętrzne fortyfikację można zwiedzać samemu, ale już podziemia i kazamaty zwiedzamy z ubranym w strój z epoki przewodnikiem. Twierdza to też wspaniały punkt widokowy na okalające ją góry Bardzkie i Sowie. Odbywają się też tu liczne festiwale, zloty i imprezy sportowe.

GPS: 50.57407, 16.64272

GALERIA ZDJĘĆ – Twierdza Srebrna Góra

WordPress Image Gallery Plugin
No votes yet.
Please wait...