Park Narodowy Gór Stołowych

dsc02174
Błędne Skały

Park o powierzchni 6 280,3 ha, utworzony w 1993 roku w celu ochrony przyrody i krajobrazu piaskowcowego stoliwa górskiego. Dyrekcja parku ma swoją siedzibę w Kudowie Zdrój. Najbardziej znane i popularne, a zarazem udostępnione dla turystów atrakcje parku, to: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Skalne Grzyby. Jednak najcenniejsze ekosystemy są tu objęte ochroną ścisłą, jeden z największych to Wielkie Torfowisko Batorowskie o powierzchni prawie 40 ha, gdzie występuje cenna roślinność jak rosiczki, storczyki, wrzosiec bagienny, bagnica torfowa, żurawina, trzcinnik lancetowaty, wierzba borówkolistna i sosna błotna.

dsc05660
Szczeliniec Wielki

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych rośnie ponad 510 gatunków roślin zielnych, krzewów i drzew, 272 gatunki mchów i 112 gatunków wątrobowców. 35 z nich to gatunki chronione, takie jak arnika górska, rosiczka, śnieżyca wiosenna, storczyk plamisty, dziewięćsił bezłodygowy, podkolan biały, listera jajowata i zimowit jesienny. Park posiada też swoją otulinę, która też jest obszarem ochronnym terenów wokół samego parku. Ciekawostką parku jest 2,5 hektarowy sad kolekcyjny. Położony przy zielonym szlaku na Kruczą Kopę, ma na celu zachowanie drzew owocowych, które rosły kiedyś na terenie parku, w nieistniejących już dziś wsiach.  Infrastruktura turystyczna na terenie Parku Narodowego jest dobrze rozwinięta.

dsc06563
Radkowskie Skały

Do największych atrakcji Gór Stołowych poprowadzono znakowane szlaki turystyczne. Większość z nich przy rozpoczęciu swojego biegu posiada wygodne parkingi. Wejście do niektórych największych atrakcji odbywa się po wykupieniu biletu. Do Błędnych Skał istnieje możliwość dojazdu samochodem, wjazd jest odpłatny, a opłata nie jest biletem do skalnego labiryntu.  Na drodze dojazdowej działa ruch wahadłowy, wjazdy na tzw. górny parking odbywają się o pełnych godzinach i trwają 15 min. po tym czasie następują zjazdy z górnego parkingu. Wyjazd w dół 30 minut po  każdej pełnej godzinie przez piętnaście minut. Oczywiście samochód można pozostawić nieodpłatnie na dolnym parkingu i do Błędnych Skał dojść pieszo szlakiem. Kasa do skalnego labiryntu znajduje się przy szlaku za górnym parkingiem, natomiast punkt kasowy na Szczeliniec Wielki znajduje się tuż za schroniskiem turystycznym.

GPS: 50.463722, 16.387994

No votes yet.
Please wait...