Kościół Górski w Oybinie – Góry Żytawskie

oybin3
Kościół Górski w Oybinie

W niemieckiej części Gór Łużyckich, w paśmie Gór Żytawskich, w Kurorcie Oybin znajdziemy niesamowity kościół o nazwie „Górski”. Pierwszy kościół dla mieszkańców wioski został zbudowany w tym miejscu już w 1709 roku. Nazwa Kościół Górski (Oybin, Góry Żytawskie, Góry Łużyckie, Bergkirche) pochodzi od położenia świątyni przy skale.

Wykucie platformy w skale byłoby bardzo trudne, dlatego schody i ławy kościelne zostały dopasowane do poziomu skały. Dzięki temu wewnątrz kościoła siedzimy jak w kinie czy teatrze, tylne ławy są wyżej, a kolejne schodzą w dół ku ołtarzowi, w który wkomponowano też ambonę.

Po lewej stronie skalna ściana została wykorzystana do budowli kościoła, a dopiero na wysokości pierwszej empory, czyli galerii, wykorzystano kamień. Taka metoda ówczesnej budowy prawdopodobnie pochodziła od kościoła klasztornego celestynów na górze Oybin, którego dzieje zakończyły się w XVIw.

Kościół wybudowano jako świątynię protestancką i do dnia dzisiejszego jest Domam Bożym parafii ewangelickiej. Wnętrze kościoła robi wrażenie katolickiego. Jest to efekt ówczesnego stylu barokowego, który odcisnął szeroko swoje artystyczne piętno. Po dokładnym rozejrzeniu się widać, że bardzo oszczędzano przy budowie świątyni. Poza ołtarzem i chrzcielnicą wszystko jest z drewna. Było ono wtedy najtańszym materiałem.

Marmur był zbyt kosztowny. Malowidła na belkach i wspornikach są stiukowe, czyli tylko imitują marmur. Często używano masy stiukowej dla oszczędności. Malowidła i obrazy na emporach, to praca tutejszych malarzy. Zastosowali oni technikę „grisaille” – sposób malowania szarą barwą w różnych odcieniach. Właśnie w szarych kolorach rysowali najczęściej wzory dla tkaczy adamaszku. W ten sposób zarabiali na życie. Ich praca artystyczna w kościele stanowiła wyjątek.

oybin2
Kościół Górski w Oybinie i górujące nad nim ruiny zamku i klasztoru.

Na dolnej emporze widzimy zobrazowaną główną modlitwę chrześcijan „Vaterunser” – „Ojcze Nasz”. Początek modlitwy jest po lewej stronie, a zakończenie po prawej. W środku znajduje się ilustracja każdej prośby, zawartej w modlitwie. Na górze jest jej tekst, a niżej podane miejsce w biblii.

Układ sufitu zdobią malowidła odnoszące się do historii biblijnej. Treścią tych obrazów jest wyznanie wiary. Rzeźby ołtarza zostały wykonane prawdopodobnie przez arystów z Czech. Kazalnica w Kościele Górskim znajduje się ponad ołtarzem i podkreślać ma ważność kazania. Nad amboną znajduje się trójkąt z okiem Bożym, symbolizuje to Pana Boga, który spogląda życzliwie na wiernych. Barwny relief pod kazalnicą przedstawia ostatnią wieczerzę Chrystusa z Jego uczniami, zwaną Świętą Wieczerzą.

Przed ołtarzem znajduje się chrzcielnica, na jej rzeźbionej pokrywie jest przedstawiony gołąbek siedzący na kuli ziemskiej. Po lewej stronie w pobliżu ołtarza jest umieszczona tablica pamiątkowa ku czci poległych w I wojnie światowej, a przed kościołem pamiątkowy kamień ku czci poległych i prześladowanych podczas II wojny światowej. Organy kościelne pochodzą z 1987 roku i wykonała je firma Schuster z Zittau.

Od Zielonych Świąt do końca sierpnia w Oybińskim kościele odbywają się koncerty pod nazwą „Muzyka wieczorna przy blasku świec.

Opracowano na podstawie tekstu Jörga Hänela i tłumaczenia Marii Götze

GPS: 50.84303, 14.74101

GALERIA ZDJĘĆ: Kościół Górski w Oybinie

No votes yet.
Please wait...