Kolorowe Jeziorka

DSC09267Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Rudaw Janowickich są Kolorowe Jeziorka w pobliżu wsi Wieściszowice. Jeziorka powstały na zboczach Wielkiej Kopy w dawnych pokopalnianych wyrobiskach i każde z nich w zależności od składu chemicznego podłoża przybrało inny kolor. W sumie znajdziemy tu cztery jeziorka, choć jedno jest okresowe i napełnia się tylko wodą w okresie wiosennym, kiedy topnieją śniegi i w okresach zwiększonych opadów deszczu.

Żółte jeziorko położone jest na wysokości 560 m n.p.n., i jest najmłodszym ze wszystkich, jeszcze dwadzieścia lat temu nie było w nim wody.
DSC09281Największe purpurowe jeziorko znajduję się też na wysokości 560 m n.p.m. i powstało na skutek zalania wyrobiska „Nadzieja”. Długość zbiornika dochodzi do 430 m, a szerokość do 110 m. Swój kolor Purpurowe Jeziorko zawdzięcza składowi chemicznemu wyrobiska, które obfituje w związki miedzi i żelaza, oraz pirytu, który występuje tu w łupkach serycytowo–chlorytowych, a jego zawartość dochodzi do 10–12%.

Woda w Purpurowym Jeziorku jest roztworem kwasu siarkowego o pH 3–3,5. Błękitne jeziorko zwane też Szmaragdowym lub Lazurowym położone jest na wysokości 635 m n.p.m..Kolor wody zawdzięcza związkom miedzi. Woda w nich jest zdecydowanie czystsza, bez zapachu, czasami bywa bezbarwna. Powstało ono w wyrobisku o nazwie „Nowe Szczęście”. Jego długość wynosi około 150 m, a szerokość 50 m, głębokość jeziorka dochodzi do 20 m.

DSC09333Ostatnie jeziorko Zielone położone jest najwyżej bo na 730 m n.p.m. Jest to jeziorko okresowe, więc gdy jest sucho nie ma co liczyć, że będzie wypełnione wodą. Zbiornik powstał w dawnym wyrobisku „Gustaw”.

Przez teren jeziorek biegnie zielony szlak turystyczny na Wielką Kopę. Dojazd do wyrobisk jest łatwy i w pobliżu wytyczono kilka parkingów. Wstęp jest bezpłatny, a za niewielką opłatą można rozbić namiot. W pobliżu wejścia działa bar, gdzie można się posilić, wytyczono tu też miejsce na ognisko.

GPS: 50.82998, 15.97334

GALERIA ZDJĘĆ – Kolorowe Jeziorka

No votes yet.
Please wait...