Górzec- Pocysterska Kalwaria

W Sudetach na Pogórzu Kaczawskim w Parku Krajobrazowym Chełmy pomiędzy miejscowościami Męcinka i Bogaczów spośród pagórków do góry wybija się wzgórze Górzec. To bazaltowe wzniesienie pochodzenia wulkanicznego o wysokości 445 m n.p.m., już w bardzo odległych czasach było miejscem kultu pogan, ponoć miało rangę nie mniejszą niż słynna Ślęża.

W XIII wieku został tu wybudowany, prawdopodobnie przez Henryka Brodatego niewielki zamek, który z czasem uległ zniszczeniu. W XVII wieku cystersi, do których należały wtedy okoliczne włościa, na ruinach budowli postawili kaplicę pielgrzymkową i ustawili stacje drogi krzyżowej wykute z piaskowca.

Na przełomie XIX i XX wieku pod szczytem stało nawet schronisko turystyczne, które zniszczono w 1945 r. Wtedy jeszcze z Górzca można było podziwiać piękne panoramy, obecnie wzgórze pokrywa las i nie ma co liczyć na widoki. Zachowała się jednak kaplica, która kilka razy została przebudowana, oraz stacje drogi krzyżowej. Na wzgórze możemy się dostać kilkoma znakowanymi szlakami turystycznymi: zielonym z Męcinki zwanym Drogą Kalwaryjską, niebieskim z Bogaczowa zwanym Drogą Pustelniczą, oraz czerwonym z Chełmca.

GPS: 51.05652, 16.07532

No votes yet.
Please wait...