Edmundova soutěska

Edmundova soutěska, to jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (NP České Švýcarsko). Geograficznie położona jest w Górach Połabskich, na Wyżynie Dieczyńskiej (Děčínská vrchovina). Jest to piękny przełomowy odcinek rzeki Kamenice, zwany Edmundova soutěska. Pierwotnie miejsce to nie było dostępne dla turytów, dopiero z czasem poprowadzono tędy szlak turystyczny, który też częściowo musimy pokonać tratwami. Pierwszy raz Kamenice pokonano na tratwach w 1877 roku.

Edmundova soutěska otoczona jest na odcinku 960 metrów pionowymi skałami o wysokości od 50 do 150 m. Dnem wąwozu prowadzi znakowany szlak turystyczny koloru żółtego z Hřenska do przełomu Divoká soutěska. Tą głęboką dolinę wyżłobiła erozyjna działalność rzeki, potężny wąwóz powstał w warstwach mezozoicznych piaskowców środkowego turonu. Część kanionu pokonujemy na tratwach i na tym odcinku znajduje się właśnie słynna czeska Niagara. Niestety jest to sztuczny wodospad, który uruchamia flisak pociągając za ukryty sznurek.

W wąwozie panują specyficzne warunki klimatyczne, które sprzyjają rozwojowi bogatej i rzadkiej szaty roślinnej. Dolne partie przełomu porastają rośliny zimnolubne, a wyższe zbocza skał ciepłolubne. Najciekawsze z nich to: fiołek dwukwiatowy, liczydło górskie, bażyna czarna, widłak wroniec, podrzeń żebrowiec oraz wiele gatunków paproci, mchów i porostów.

GPS: 50.86988, 14.27781

No votes yet.
Please wait...