Bautzen / Budziszyn

Budziszyn to miasto w Saksonii, we wschodniej części Niemiec, które jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. Miasto zostało założone przez Słowian połabskich z plemienia Milczan. Jednak ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają już V – IV wieku p.n.e. Pierwotna nazwa miejscowości była typowo łużycka i brzmiała Budiszyn. Zamieszkiwali ją głównie Słowianie połabscy z plemion Serbów łużyckich. Dopiero później nazwa została zgermanizowana na Bautzen. Miało to miejsce w XI wieku, kiedy tutejszy gród został zajęty przez Niemców.

Niemcy wybudowali tu zamek Ortenburg, więc gród wokół zamku szybko przekształcił się w miasto. Miasto przez wieki podczas różnych konfliktów było wielokrotnie atakowane i grabione, jednak największe straty miastu przyniosły pożary w latach 1707 i 1720, które doszczętnie zniszczyły Budziszyn. Kolejny rozwój miasta przypadł na XVIII, kiedy to ponownie stało się ważną miejscowością regionu, trwało to do 1945 roku, kiedy to podczas walk kończących II wojnę światową miasto zostało zniszczone w 75 %.

Po wojnie zostało pieczołowicie odbudowane i dziś jest atrakcyjną miejscowością turystyczną, oferującą dla zwiedzających wiele zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Ortenburg z fragmentami murów obronnych z basztami, mieszczący dziś Muzeum Serbskie, które prezentuje historię i kulturę Serbołużyczan. Mieści się tu też Niemiecko-Łużycki Teatr Narodowy. Drugą ważną budowlą jest ratusz przebudowany w latach 1729-32 ze średniowiecznym zegarem słonecznym na wieży. Ponadto warto zobaczyć Bramę Mikołajska, Bogatą Wieżę, ruiny kościoła św. Mikołaja z 1440 r., Katedrę św. Piotra z XIII / XV wieku. Sporo ciekawych doznań przyniesie spacer wąskimi uliczkami miasta, natomiast z mostu nad rzeką Sprewą rozpościera się piękna panorama na miasto.

GPS: 51.18047, 14.42018

Zobacz na mapie Bautzen / Budziszyn

No votes yet.
Please wait...