Zamek Valečov – Czeski Raj

Zamek Valečov
Zamek Valečov

Malownicze ruiny średniowiecznego Zamku Valečov znajdują się w pobliżu małej miejscowości Mnichovo Hradiště na obszarze Czeskiego Raju. Zamek Valečov jest jedną ze średniowiecznych twierdz obronnych, wkomponowanych w piaskowcowe formacje skalne okolic Jicina. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1323 r., kiedy stanowił siedzibę ziemiańskiego rodu Valečov. Jego właściciele zaangażowani w wojny Husyckie opowiadali się po stronie Jana Żiżki z Trocnova, a po jego śmierci po stronie Taborytów. W 1439r. Jindřich z Vartenberku niecnymi sposobami wszedł w posiadanie zamku. Zdobył go siłą, a następnie spalił, porywając prawowitych właścicieli – wdowę Machnę z dziećmi – do zamku w Děčínie, gdzie byli więzieni do 1441r.

Zamek Valečov
Zamek Valečov

W połowie XVI w. zamek stał się własnością rodu Vančurów z Řechnic, którzy odbudowali go zastępując drewniane szczątki kamiennymi ścianami. Od początku XVIIw. do połowy XVIIIw. zamek był ośrodkiem administracji ziemskiej, później został opuszczony i popadł w ruinę. Okoliczni chłopi rozpoczęli rozbiórkę zamku, który zaczął służyć jako skład darmowych materiałów budowlanych. Pierwsze prace konserwatorskie na zamku zaczęto w 1914r., później po przerwie od 1933r. były prowadzone renowacje Nowego Pałacu. Od 1994r. zamek będący własnością gminy Bosen, starają się uratować lokalne władze we współpracy z firmą konserwatorską „Augustus” z Pragi.

Zamek Valečov
Zamek Valečov

Trzon zamku jest oparty na czterech skałach. pomiędzy trzy z nich był wciśnięty tzw. Stary Pałac, którego drewniana konstrukcja została spalona – dziś jeszcze na niektórych powierzchniach piaskowców można zaobserwować ślady pożaru z 1439r. Szczeliny pomiędzy blokami skalnym były sztucznie wypełnione rumoszem skalnym. Powierzchnia skał została przez budowniczych z grubsza ociosana wyrównana. Wejście do pałacowych prowadziło jedną ze szczelin między dwiema skałami i dalej, wzdłuż drewnianej galerii do tzw. Sieni Ziemiańskiej. Zamek posiadał skarbiec, w którym przechowywano klejnoty, pieniądze i dokumenty. Prowadziła do niego bardzo skomplikowana droga. Skarbiec był wykuty w skale i połączony z zabudowaniami dobudowanego po pożarze Nowego Pałacu.

DSC06325
Widok z Zameku Valečov

Nowy Pałac miał dwa piętra. Parter składał się z dwóch izb. Frontowy, większy pokój był wyposażony w kominek, który przechodził po zewnętrznej fasadzie budynku na pierwsze piętro. Drugie piętro pałacu było drewniane do połowy XVIw. Później, za panowania rodu Vančurów z Řechnic, drewniane konstrukcje zastąpiono kamiennymi i urządzono na drugim piętrze prawdopodobnie salę bankietową. Na zamku były dwie toalety: na pierwszym piętrze i w niszy okiennej, z których nieczystości odprowadzane były na dziedziniec i do fosy.
Podzamcze składało się z umocnień i fortyfikacji z wykutymi w skałach otworami strzelniczymi. Liczne groty zamieszkane były przez ubogą ludność, służyły też jako pomieszczenia dla zwierząt gospodarskich. W 1892r. w czasie zarazy mieszkańcy podzamcza przesiedlili się do sąsiednich wiosek.

GPS: 50.51057, 15.02626

GALERIA ZDJĘĆ – Zamek Valečov

No votes yet.
Please wait...