Zamek Czocha

DSC02996Zamek Czocha położony jest na Pogórzu Izerskim w miejscowości Sucha (Czocha) nad zalewem Leśniańskim. Zamek obronny Czocha posadowiony na gnejsowych skałach, leży w historycznej krainie, polskiej części Łużyc Górnych. Malownicze położenie i zabudowania zamku bardzo przypadła do gustu filmowcom i posłużyły jako plan filmowy wielu produkcji: Gdzie jest generał?, Tajemnica twierdzy szyfrów, Dolina szczęścia, Wiedźmin, Legenda, Poza Lasem Sherwood, ,Dwa światy, Święta wojna oraz Pierwsza miłość. Obecnie właścicielem zamku jest Grupa Hoteli WAM należąca do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

DSC02990Zamek Czocha może też się poszczycić długą i ciekawą historią. Powstał jako budowla warowna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241-1247. W 1253 roku, kiedy Łużyce były częścią korony czeskiej został przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow. W 1319 roku przeszedł we władanie księstwa Henryka I jaworskiego, po jego śmierci zamek przejął Bolko II Mały. Po jego śmierci i śmierci wdowy po nim zamek wrócił do Czech. W latach 1389-1453 należał do rodów rycerskich von Dohn i von Klüks, natomiast od 1451 – 1700 był własnością rodu von Nostitz. W następnych latach warownia opustoszała i dopiero w 1909 roku zakupił go drezdeński producent tytoniowy Ernest Gütschow ,który do 1912 roku przebudował zamek.

Wyzwania tego podjął się berliński architekt Bodo Ebhardta, który chciał przywrócić wygląd z 1703 roku. Ernest Gütschow zamieszkiwał w zamku do końca II wojny światowej, ponoć w tym czasie działała w zamku szkoła szyfrantów Abwehry.Po zakończeniu wojny zamek był wielokrotnie okradany a to przez Rosjan, a to przez tutejszych szabrowników. Część zbiorów i wyposażenia udało się uratować, ale zostały wywiezione do Wrocławia i Warszawy, reszta gdzieś przepadła. W 1952 roku obiekt przejęło wojsko i urządziło tu dom wczasowy, który nie był dostępny dla zwykłych śmiertelników. Dopiero w 1996 roku ośrodek stał się hotelem ogólnie dostępnym, a wnętrza i tereny przy zamku udostępniono zwiedzającym.

GPS: 51.0308, 15.30363

GALERIA ZDJĘĆ – Zamek Czocha

ŹRÓDŁO: Wikipedia
Foto: I. Jóźwik

No votes yet.
Please wait...