Wąwóz Lipa

DSC03616
Flora wąwozu Lipa

Wąwóz Lipa położony jest we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego i objęty jest ochroną w postaci rezerwatu „Wąwóz Lipa. Symbolem wąwozu jest salamandra plamista, która licznie tu występuje odbywając gody w płynącym przez wąwóz potoku. Rezerwat został utworzony w 1966 roku i chroni ciekawe formy geologiczne i wiele rzadkich gatunków roślin. Jest rezerwatem geologiczno-florystycznym z licznie występującymi skałami zieleńcowymi. W niektórych miejsca ściany wąwozu osiągają wysokość 12 m.

Wielkim walorem rezerwatu są chronione rośliny jak: gnieźnik leśny, kruszczyk szerokolistny, paprotnik kolczysty, wyka leśna, buławnik mieczolistny, jarząb brekinia, naparstnica zwyczajna, ukwap dwupienny, kozłek bzowy, kruszczyk szerokolistny, śnieżyczka przebiśnieg. Bardzo bogata jest też roślinność naskalna z paprociami szczelinowymi: paprotką zwyczajną, paprotnicą kruchą i zanokcicami.

Przez Wąwóz Lipa poprowadzony jest znakowany szlak turystycznym, który umożliwia podziwianie najciekawszych fragmentów rezerwatu. Wąwóz wraz z rezerwatem leży w granicach Parku Krajobrazowego „Chełmy” w jego południowej części.

GPS: 50.98109, 16.04418

GALERIA ZDJĘĆ

Rating: 3.0/5. From 1 vote.
Please wait...