Ruiny Zamku Karlsfried

Burg Karlsfried znajdziemy w Górach Żytawskich ( Zittauer Gebirge ), we wschodnich Niemczech. pozostałości zamku położone są na zalesionym wzgórzu, które w 2015 roku zostało oczyszczone z drzew i roślinności, by miejsce to było bardziej dostępne dla turystów. Dojście do zamku nie jest zbyt wymagające, jednak musimy podejść trochę pod górę by wejść na zamkowe wzgórze. Przy ścieżce prowadzącej do zamku znajdziemy też bezpłatny leśny parking.

Historia zamku Karlsfried sięga 1357 roku, kiedy to Karol IV wybudował warownię, która miała strzec ważnego szlaku handlowego, ten szlak zwany był on Drogą Żytawską ( Gabler Reichsstraße ). W zamku znajdował się też punkt poboru opłat za korzystanie ze szlaku, takie średniowieczne bramki autostradowe. W 1421 roku warownia wytrzymała oblężenie przez husytów, jednak została spalona w styczniu 1424 r. podczas drugiego oblężenia.

Po jakimś czasie została odbudowana przez rycerza Jana z Vartenberka, stała się punktem wypadowym dla rabunkowej działalności rycerza. By temu zapobiec pobliska Żytawa kupiła zamek i zburzyło go, miało to miejsce w 1442 roku. Ruina przez lata była darmowym miejscem pozyskiwania materiałów budowlanych, które posłużyły między innymi do budowy miasta Zittau oraz okolicznych dróg. Z zamkowych kamieni wzniesiono również kościół w Lückendorfer.

GPS: 50.8347, 14.79256

Zobacz na mapie Ruiny Zamku Karlsfried

No votes yet.
Please wait...