Pravčicka Brama

W północnych Czechach, w Górach Połabskich, na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko) znajdziemy wyjątkowy pomnik przyrody, będący największą naturalną bramą skalną w Europie. Pravčicka Brama jest uważana za najpiękniejszą formację skalną w Czeskiej Szwajcarii i stała się symbolem całego regionu, oraz tutejszego Parku Narodowego. Miejsce to jest tak magiczne, że posłużyło jako plan filmowy podczas kręcenia Opowieści z Narnii, w której dzieci i bobry wyruszają na ratunek Edmundowi.

Pravčicka Brama ma imponujące rozmiary. Rozpiętość łuku bramy u podstawy wynosi 26,5 m. Natomiast wysokość otworu to 16 m, najmniejsza szerokość mostu to 8 m, a minimalna grubość mostu 2,5 m. Górna powierzchnia skalnego mostu leży na wysokości 21 m. od jego podstawy. Niestety na skalną bramę nie wejdziemy, gdyż w trosce o nią, ruch turystyczny jest tu zamknięty. Możemy jednak ją, jak i piękną okolicę podziwiać z licznych punktów widokowych, urządzonych w jej sąsiedztwie.

Tuż pod Pravčicką Bramą w XIX w., wybudowano Sokoli Hnizdo (Sokole Gniazdo). Był to letni pałacyk księcia Edmunda. Początkowo pałacyk był wykorzystywany jako miejsce zakwaterowania ważnych gości i nie był dostępny dla zwykłych turystów. Obecnie znajduje się w nim ogólnie dostępna restauracja. Do tego miejsca możemy dojść bezpłatnie, lecz już za budynkiem znajduje się kasa, gdzie po uiszczeniu opłaty możemy podejść samej bramy oraz do kilku punktów widokowych.

GPS: 50.884, 14.28149

No votes yet.
Please wait...