Praděd

Praděd to najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika (czes. Hrubý Jeseník), a zarazem najwyższy szczyt czeskich Moraw i Sudetów Wschodnich. Jest też piątym co do wysokości szczytem w całych Czechach. Praděd osiąga wysokość to 1491 m n.p.m., a szczyt wieńczy 162 metrowa wieża przekaźnikowa, która powstała w miejscu dawnej kamiennej. W nowej wieży oprócz przekaźników znajdziemy stację meteorologiczną, przeszklony taras widokowy, restaurację i hotel. Z tarasu widokowego, przy dobrej widoczności widać pasmo Karkonoszy, a nawet Tatry.

Najciekawszą pieszą trasą na szczyt jest na pewno szlak Doliną Białej Opawy, który wymaga trochę wysiłku. Bardziej leniwi mogą podjechać w pobliże szczytu na przełęcz Hvězda z miejscowości Karlová Studánka. Ruch na tym odcinku, ze względu na wąską drogę odbywa się wahadłowo. Dodatkową atrakcją na szczycie, jest możliwość wypożyczenia hulajnogi i zjazd nią, zamkniętą dla ruchu asfaltową drogą, do wspomnianej przełęczy Hvězda.

Okolica oferuje też gęstą sieć szlaków i ścieżek rowerowych, a zimą jest to miejsce chętnie odwiedzane przez narciarzy. Jako ciekawostkę można dodać, że końcówka masztu wieży na Pradziadzie jest najwyżej położonym punktem stałym w całych Sudetach. Osiąga on wysokość 1638 m n.p.m., jest więc 36 m wyżej niż szczyt Śnieżki i kilkanaście metrów niż najwyższy punkt Obserwatorium Wysokogórskiego IMGW na Śnieżce, znajdujący się na wysokości 1620 m n.p.m.

GPS: 50.08311, 17.23093

Zobacz na mapie Praděd

No votes yet.
Please wait...