Pałac i Park Krajobrazowy w Bukowcu

Bukowiec położony jest w dolnośląskiej Dolinie Pałaców i Ogrodów. Historia Bukowca sięga 1305 roku, i wieś może pochwalić się wieloma zabytkami. Najbardziej ciekawy jest tutejszy zespół parkowy wokół tutejszego pałacu z drugiej połowy XVI wieku. Pałac na obecny styl klasycystyczny został przebudowany w latach 1790-1800.

W sąsiadującym ogromnym parku powstało kilka ciekawych budowli, największą uwagę przykuwa pawilon herbaciarni z 1804 r. Budynek pełnił też funkcję biblioteki hrabiny Fryderyki von Reden. Wybudowany go w formie świątyni doryckiej, dla uczczenia drugiej rocznicy ślubu von Redenów.

Kolejną zagadkową budowlą jest sztuczna ruina mauzoleum rodu von Redenów, tzw. Opactwo jest miejscem złożenia zwłok Fryderyka i Fryderyki von Reden. W duchu sztucznej ruiny jest też amfiteatr i dom ogrodnika z 1797. Kolejną i zarazem najbardziej widokową budowlą parku jest położony na wzgórzu o wysokości 480 m n.p.m Zamek Kesselburg. Jest to też sztuczna ruina pełniąca obecnie funkcję wieży widokowej. Czekają tu na nas piękne widoki na Rudawy Janowickie, Karkonosze i Góry Kaczawskie.

Oprócz tych wszystkich atrakcji wchodzących w skład zespołu pałacowego w Bukowcu warto też zobaczyć gotycki kościół pw. św. Marcina z XVI w., zbór ewangelicki, obecnie kościół rzymsko-katolicki parafialny pw. św. Św. Jana Chrzciciela, z połowy XVIII w., oraz budynek browaru.

GPS: 50.82463, 15.81421

No votes yet.
Please wait...