Lubomierz

Muzeum Kargula i Pawlaka
Muzeum Kargula i Pawlaka

Na Pogórzu Izerskim w powiecie lwóweckim znajdziemy ciekawe miasteczko z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym, mowa tu o Lubomierzu. Lubomierz choć jest jednym z najmniejszych miast w województwie dolnośląskim, to jest dość znane w Polsce ze względu na to, że było kiedyś planem zdjęciowym słynnej komedii Sami Swoi. To nie jedyny akcent filmowy tego miasteczka, kręcono tu też Krzyż Walecznych i serial Tajemnica Twierdzy Szyfrów. Organizowany jest tu też Festiwal Filmów Komediowych. Niewątpliwą atrakcją Lubmierza oprócz zabytkowej zabudowy, jest muzeum Kargula i Pawlaka z filmu Sami Swoi, aktorzy mają tu też swój pomnik.
DSC04413Lubomierz prawa miejskie posiada od 1291 roku, ale początki powstania datuje się na XII w., kiedy to znalazło się na szlaku handlowym łączącym Zgorzelec z Pragą. W późniejszym okresie Jutta z Lubomierza ufundowała tu klasztor sióstr benedyktynek, które były właścicielkami Lubomierza do 1810 r. To właśnie w tym okresie książę Bolko I Surowy nadał prawa miejscowości prawa miejskie, które w 1408 roku zostały potwierdzone przez Wacława II – króla czeskiego. 1291 r. Lubomierz otoczono murami, które w 1426 r. zostały wraz z miastem zniszczone przez Husytów.

Duży rozkwit miasta nastąpił dzięki handlowi w drugiej połowie XVI w. W 1885 roku do Lubomierza dotarła kolej dzięki której zyskał połączenie z Lwówkiem Śląskim i Gryfowem Śląskim. II wojna światowa oszczędziła miasteczko i wiele zabytkowych budynków dotrwało do dziś. Do Polski Lubomierz został włączony w 1945 roku po zakończeniu działań wojennych. Zabytki którymi może poszczycić się Lubomierz to: rynek z zabytkową zabudową wpisaną do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ratusz w którego ściany wmurowany jest pręgierz z 1530 roku, zespół klasztorny wraz z parkiem, Kościół pw. Świętego Krzyża i fragmenty murów miejskich.

GPS: 51.01264, 15.51002

GALERIA ZDJĘĆ – Lubomierz

WordPress Image Gallery Plugin

Foto: I. Jóźwik

No votes yet.
Please wait...