Hruboskalske Skalni Mesto

Hruboskalske Skalni Mesto, to jedno z najbardziej popularnych skalnych miast Czeskiego Raju. Położone jest na południowy wschód od miasta Turmov i podzielone jest na 3 główne części: Dračí skály i Zámecká rokle, Kapelník, Maják i Údolíčk. Tutejsze skalne kominy o pionowych ścianach osiągają wysokość nawet 55 metrów.

Po grzebieniowej trasie prowadzi szlak Zlatá stezka Českého ráje (Złota ścieżka Czeskiego Raju), na której znajdziemy wiele punktów widokowych takich, jak Mariánská vyhlídka, punkt widokowy Na Kapelu, U Lvíčka, wieża widokowa Hlavatice. Łączy ona też dwa zamki, Hrubá Skála i Hrad Valdštejn. Pod punktem widokowym Mariánská vyhlídka znajduje się symboliczny cmentarz zaginionych alpinistów.

Trasy na terenie Skalnego Miasta są też tak poprowadzone, by można było przejść grzbietową trasą i wrócić do punktu wyjścia szlakiem położonym u podnóża skał. Na taką wycieczkę należy sobie przeznaczyć co najmniej jeden dzień, gdyż trasa w zależności jaką sobie założymy przekracza grubo 10 km. Mimo to warto poświęcić więcej czasu na to miejsce, bo pomimo wielu kilometrów, trasa nie jest zbyt wymagająca, a miejsce na pewno nas oczaruje, zwłaszcza, gdy wybierzemy się tu jesienią.

GPS: 50.55167, 15.18439

No votes yet.
Please wait...