Cieplice Śląskie-Zdrój

Cieplice Śląskie-Zdrój, to znane na Dolnym Śląsku uzdrowisko, którego historia sięga już 1175 roku, kiedy to podczas polowania książę Bolesław Wysoki odkrył przez przypadek gorące źródło. Jednak pierwsze pisemne wzmianki o cieplicach pochodzą z 1281 roku. I wtedy też bracia joannici jako piersi prowadzili tu uzdrowisko. Miasto największy rozkwit przeżyło na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to rozwinął się tu przemysł szklarski i handel szkłem artystycznym.

Pierwszy Dom Zdrojowy powstał tu w 1931 roku, a zaraz po tym, w 1935 roku cieplice otrzymały prawa miejskie. Cieszyły się nimi do 1976 roku, bo wtedy Cieplice zostały przyłączone do Jeleniej Góry. Występują tu trzy rodzaje źródeł: słabominerlizowane, termalne o temperaturze w zależności od głębokości ujęcia wynoszącej od 37 do nawet 87 stopni C., oraz fluorkowo-krzemowe. Dawne miasto jako ośrodek historyczny z XVII-XIX zostało wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Znajdziemy tu kilka zabytkowych kościołów, piękny park zdrojowy z infrastrukturą uzdrowiskową, a nawet teatr z 1836 r. Centrum Cieplic zdobi też zabytkowa zabudowa, typowa dla tego typu miejsc, w wielu kamieniczkach mieszczą się hotele, pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Natomiast najbardziej okazałym budynkiem jest tu Pałac Schaffgotschów, zbudowany w stylu klasycystycznym w latach 1784-88. Za to najstarszym zachowanym budynkiem Cieplic jest „Długi Dom”, wybudowany w 1556 roku. Amatorzy kąpieli też nie będą zawiedzeni, gdyż działa tu aquapark Termy Cieplickie.

GPS: 50.86523, 15.68272

No votes yet.
Please wait...