Bystrzyca Kłodzka

Urocze, choć trochę zaniedbane miasto w sercu Kotliny Kłodzkiej. Powstało w XI wieku jako osada czeska, ale już w 1093 roku należało do Polski. W swojej historii znajdowała się w granicach wielu państw, by po II wojnie światowej znów powrócić do Polski. Bystrzyca Kłodzka zachowała średniowieczny układ urbanistyczny, do dziś zachowały się pochodzące z tego okresu obwarowania z wieżą rycerską, Bramą Kłodzką i Bramą Wodną.

Tarasowe ukształtowanie zabudowań na wysokim brzegu sprawia, że stara część miasta wygląda niepowtarzalnie. W mieście zachowało się też sporo cennych zabytków takich jak: gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z końca XIII wieku, renesansowe i barokowe kamienice z XVI i XVII wieku, kamienny pręgierz z 1556 r., ratusz z XIX wieku z wieżą z 1540 r., kolumna Trójcy Świętej z 1736 r., kościół pw. św. Jana Nepomucena z 1833 r., kaplica św. Floriana z XVIII wieku, kaplica św. Franciszka Ksawerego z 1681 r., oraz Posąg św. Jana Nepomucena z 1704 r.

Miasto jest naprawdę przepiękne, ale wymaga sporej rewitalizacji, gdyby zostało dopieszczone, mogło by się stać perełką ziemi kłodzkiej i konkurować turystycznie z innymi średniowiecznymi grodami. Jako ciekawostkę trzeba dodać, że istnieje tu Muzeum Filumenistyczne, jedyne w Polsce poświęcone zbiorom pudełek od zapałek oraz przedmiotom służącym do rozniecania ognia, znajduje się w dawnym zborze ewangelickim.

GPS: 50.2967, 16.65199

No votes yet.
Please wait...